Přihlášení
Alena Klečková
Společné zrození

Pánevní dno – centrum síly, energie a sebevědomí

Těhotenství a porod je pro ženu a dítě zázračný a oslavný proces, ale je taktéž velkou
zátěží. Svaly, vazivová tkáň, fascie a šlachy se přizpůsobují celých devět měsíců zvětšující se děloze a rostoucímu dítěti. Tělo ženy je na tyto změny připraveno, i přesto může dojít vlivem těhotenských změn k bolestem v zádech a kyčlích, rostoucí děloha způsobuje větší tlak v močovém měchýři a oslabení svalů pánevního dna.

Porod samotný je pro pánevní dno velice náročná práce. Při komplikovaných porodech, při nástřihu či větším poranění hráze může dojít k poškození povrchových či hlubokých svalových vrstev, k poranění svalů močové trubice a konečníku, což může mít za následek funkční nedostatečnost těchto orgánů např. únik moče, stolice, pokles dělohy a močového měchýře. Dále také k ochabnutí svalstva kolem pochvy, poškození pánevních vazů, pánevních orgánů, bolestivost při pohlavním styku, bolestivosti v místě nástřihu. Důležitou prevencí je intuitivní pozice rodící ženy u porodu a neřízené tlačení a trpělivost při porodu děťátka, jen v tomto případě se minimalizují rizika rozsáhlého poporodního poranění a následných poporodních potíží.

Pánevní dno je podpůrný systém orgánů malá pánve, je to nejvýznamnější ženská svalovina, kterou si můžeme představit jako třírohou trampolínu upínající na kostrč, kosti sedací a vepředu na kost stydkou. Tvoří tři vrstvy svalů. Povrchová vrstva je vrstva svěračů, u žen tvoří svalovou manžetu kolem močové trubice, pochvy a konečníku. Druhá, střední vrstva se upíná mezi kostmi sedacími a křížovou kostí. Třetí, nejhlubší vrstva probíhá směrem zepředu dozadu a uzavírá pánev. Tvoří jakýsi trychtýř od kosti křížové a kostrči ke sponě stydké. Pánevní dno rozděluje naše tělo na horní a dolní polovinu a nachází se zde vitální energie lidského těla. Leží zde také první čakra, zvaná kořenová.

Pravidelný trénink pánevního dna přispívá nejen našemu tělu, ale i duši. Pánevní dno drží orgány malé pánve ve správné pozici a funkci, ale je také zodpovědné za správné držení těla a hlubší dýchání. V případě jeho povolení postrádá žena energii, sebevědomí a vitalitu. Pánevní svaly jsou součástí hlubokého stabilizačního systému (HSS).


Máte pocit, že máte se svým pánevním dnem potíže? Nebo to dokonce víte? Přijďte si společně s námi zacvičit a mimo jiné také zapracovat na svém pánevním dnu.

 

Moc ráda se s Vámi setkám také individuálně a můžeme vše probrat a ukázat si. V tomto případě mě prosím kontaktuje na tel: 736 400 657 nebo na Kleckovaaja@seznam.cz

Těším se na Vás